Počet výsledků: 4

Otevřít filtraci

Autonomní ganglia jsou shluky buněčných těl neuronů v autonomním nervovém systému. V autonomních gangliích se nacházejí synapse pregangliových neuronů a postgangliových neuronů. Rozlišujeme dva typy autonomních ganglií: sympatická ganglia – autonomní ganglia sympatického oddílu, parasympatická ganglia – autonomní ganglia parasympatického oddílu. Viz také ganglion, pregangliový neuron, postgangliový neuron.

Autonomní nervový systém neboli ANS (zkratka pochází z anglického názvu autonomic nervous system) je oddíl periferního nervového systému. Nervová vlákna ANS přímo souvisí s fungováním vnitřních orgánů. ANS je „kontrolní systém“, který funguje převážně nezávisle na vůli člověka a řídí životně důležité tělesné funkce, jako je zejména srdeční frekvence a dechová frekvence, ale i řadu dalších tělesných procesů (trávení, pocení, zvracení, sexuální vzrušení apod.). Autonomní nervový systém se dále dělí na: sympatický oddíl, parasympatický oddíl, enterický nervový systém. Obrázek: Parasympatický oddíl (levá část obrázku) a sympatický oddíl (pravá část obrázku) – schematický nákres. Enterický nervový systém není na tomto schématu znázorněn. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také nervový systém.

Ganglion je shluk buněčných těl neuronů v periferním nervovém systému. Ganglia jsou často vzájemně propojena a vytvářejí komplikované nervové pleteně. U člověka rozlišujeme tři hlavní skupiny ganglií. Jsou to: ganglia hlavových nervů – obsahují buněčná těla neuronů hlavových nervů, spinální ganglia neboli ganglia zadních kořenů míšních – v těchto se nacházejí buněčná těla neuronů senzorických nervů, autonomní ganglia – obsahují buněčná těla neuronů v autonomním nervovém systému. Pozor: Ganglion není totéž co bazální ganglia! Terminologická poznámka: Výraz „ganglion“ je středního rodu a skloňuje se následovně:   jednotné číslo množné číslo 1. pád ganglion ganglia 2. pád ganglia ganglií 3. pád gangliu gangliím 4. pád ganglion ganglia 5. pád ganglion ganglia 6. pád gangliu gangliích 7. pád gangliem ganglii Viz také neurony, periferní nervový systém.

Bazální ganglia neboli bazální jádra (lat. nuclei basales) jsou oblasti šedé hmoty, které jsou uloženy hluboko uvnitř mozku, přesněji řečeno ve spodní části každé mozkové hemisféry. Jednotlivá bazální ganglia jsou obvykle označována latinskými názvy (neboť české názvy nejsou běžně zažité), například: nucleus caudatus, putamen, globus pallidus. Terminologická poznámka: Správnější než „bazální ganglia“ by bylo používat termín bazální jádra, neboť se jedná o shluky těl nervových buněk v oblasti centrálního nervového systému. Zažitý a hojně používaný termín „bazální ganglia“ je tedy technicky vzato nesprávný, neboť ganglia jsou struktury periferního nervového systému. Obrázek: Schematické znázornění polohy některých (nikoli všech) bazálních ganglií v mozku: nucleus caudatus (sestávající z anglicky označených částí caudate head + caudate body + caudate tail) a putamen jsou znázorněny oranžově, globus pallidus je znázorněn tmavožlutě. (Zdroj: By Lim S-J, Fiez JA and Holt LL (2014) How may the basal ganglia contribute to auditory categorization and speech perception? Front. Neurosci. 8:230. doi: 10.3389/fnins.2014.00230, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44994759)

Zobrazeno 1 až 4 z 4

Počet výsledků